Slovak version English version

.

 Chovateľská stanica dlhosrstých kólií

Fellow of Eternity

Ako vlastne vidíme našu chovateľskú stanicu my? Kólie sú v prvom rade členmi našich rodín. Sú spoločníci na prechádzkach, výletoch a turistikách, s deťmi hrávajú futbal, cestujú s nami na víkendové chaty a nepohrdnú ani večernými letnými grilovačkami. Niekoľko fotiek z nášho života s kóliami, či už doma alebo na výletoch, si môžete pozrieť v tejto galériiSme taktiež členmi neziskovej organizácie Zmysel života, ktorá sa špecializuje v oblasti aktivít, terapie a edukácie s asistenciou psov

Našim cieľom je odchovať zdravé, povahovo vyrovnané – priateľské, inteligentné a exteriérovo nádejné šteniatka kólií s výborným rodokmeňom. V chove používame iba vyšetrené jedince s čistými výsledkami. Nie sme veľká chovateľská stanica kólií (ďalej len chs.) práve aj preto, že máme obmedzenie na počet kólii aby sme sa všetkým mohli venovať na maximum. U nás nenájdete "množstvo psov na dvore", kólie sú plnohodnotní psí členovia našich rodín. A tak každý prírastok v chs. alebo šteniatka kólii plánujeme zodpovedne, nehľadiac na diaľku, a s tým vedomím, že je to ten najlepší výber, ktorý sme mali možnosť v tú chvíľu uskutočniť.

Keďže naša rodina mala už niekoľko skúseností s rôznymi plemenami psov, pristúpili sme k výberu plemena obozretne a s cieľom, ktorý vyplynul zo životného štýlu našej rodiny: snahy vychovať si psa, ktorý nebude náročný na starostlivosť a výcvik, pričom bude môcť byť s nami kedykoľvek a kdekoľvek. Po prvých informáciách z článkov a rozhovoroch s chovateľmi dlhosrstých kólií, kedy líčili vlastnosti svojich psov, ich priateľskú povahu, oddanosť rodine, starostlivosť o členov rodiny – najmä o deti a dôsledné stráženie dvora, sme začali reálne uvažovať o tomto plemene.

Rodinná „rada starších“ bola z výberu dlhosrstej kólie nadšená. Prvou kóliou v rodine bol totiž tmavozlatý pes Gaston, ktorý sa narodil v r. 17.2.1983.

A tak sme si v r. 2009 zarezervovali sučku Samanthu po francúzskom psíkovi Drímovi – úspešnom interšampiónovi s výbornou povahou. A keďže roky ubehli, ak Vás zaujímajú naše začiatky, pokroky a úspehy, môžete si náš príbeh prečítať v sekcii "História našej chovateľskej stanice".

Na to, aby sme mohli byť dobrými chovateľmi, ktorí sa vyznajú v plemene, v záležitostiach zdravia kólií, či rôznych krvných líniách, sa vo vlastnom záujem aj neustále vzdelávame. :) Snažíme sa mať čo najväčší prehľad o smerovaní chovu všetkých krajín, k čomu nám pomáha aj aktívny kontakt s mnohými zahraničnými chovateľmi a cestovanie na výstavy do rôznych krajín. S našimi kóliami sme do tohto momentu precestovali vyše 15 európskych krajín, kde sme aj vždy zožali cenné úspechy, väčšinou vyhrali triedy a niekde naše kólie stáli aj na stupňoch najvyšších. Všetko posudzovali špecialisti z celého sveta a my si tieto úspechy nesmierne ceníme. 

Ale našim najcennejším chovateľským úspechom zo všetkých je vedieť, že majitelia dlhosrstých kólií z našej chovateľskej stanice majú rovnaké potešenie z kólie, ako máme my.

MVDr. Katarína Sabolová

---) Naše kólie v médiach

 

A ako vyzerá spolužitie s našimi kóliami?

Baví nás lietať s nimi po lúkach, poliach, turistikovať, spoznávať nové miesta …

 

… cvičiť s nimi, hrať sa, skúšať nové aktivity …

 

… rozmaznávať a mojkať naše milované šteniatka …

6w kolia dlhosrsta steniatka 3

… cestovať s kóliami okolo sveta …

… chodiť po výstavách (a aj vyhrávať :) ) …

 harley bis lucenec2023

… pózovať pred objektívmi a fotiť sa …

6w fellow of eternity ch 1      
… relaxovať doma na gauči po večeroch …

 

… alebo len tak robiť „blbosti“ :) …